Ježek bělobřichý (Atelerix albiventris)

Ježek bělobřichý je asi nejčastěji chovaným ježkem. Pochází ze suchých oblastí subsaharské Afriky. Žije v savanách, v řídkých opadavých lesích v nižších polohách. Vyhýbá se pouštím.

Původní barva je středně hnědá, střídaná světlejšími pásky. Spodní část a boky jsou špinavě bílé (proto bělobřichý). V obličeji má tmavou masku, která začíná u čenichu a tlamy a končí u očí. Uši a tlapky jsou tmavé. Nyní je vyšlechtěno spousta barevných variant např. albino, krémová, pepř sůl atd.....

Samice jsou větší než samci a samci mají oproti samicím širší hlavu. Pohlaví poznáme podle toho, že sameček má pohlaví téměř uprostřed bříška (vypadá jak pupík) a samička mám pohhlaví v blízkosti u řitního otvoru.

Hmotnost je 250-500g, u ježkůl chovaných doma i 700-800g.

Ježci jsou hmyzožravci, aktivní v noci a žijí samotářský. Setkávají se jen v době páření. Nehibernují (nezimují).

Ubytování : Používáme buď akvária, plastové boxy či terária simulující přirozené prostředí. Pro jeden pár min. 100x50cm, výška boxu není důležitá.

Aby nebyli obézní můžeme box vybavit kolotočem (minimální průměr kolotoče 20cm a víc). Rádi se schovávají do domků. Jako podestýlku používáme hobliny. Ježci jsou velmi nečistotní a tak je potřeba často čistit, jako WC používají celý box, včetně kolotoče. Jen kojící samice většinou používá jako záchod jedno místo v boxu. Ukryt (domeček) si vystýlají jen březí a kojící samičky.

Pokud jsou zvířata na sebe zvyklá, lze je chovat v páru, nebo ve skupině, ve které ale, musí být jen jeden samec. Samci se totiž vzájemně napadají.

Teplota jim vyhovuje o něco vyžší než pokojová - ubykace můžeme i vytápět.

V přírodě žijí 1-2 roky, ale v zajetí i více jak 6let.

Potrava :  Protože jsou to hmyzožravci je vhodný ke krmení krmný hmyz např. živý cvrčci, sarančata, červy. Také můžeme podávat mleté libové, granule či konzervy pro kočky.  Můžeme jim dávat také myší holátka. Někteří mají rádi i sladké ovoce, piškoty nebo vejce.

Vodu podáváme nejlépe v napáječce.

Rozmnožování :  Ježci jsou pohlavně dospělí asi ve dvou měsících, ale ještě nejsou dostatečně vyspělí na rozmnožování.  K prvnímu páření by mělo dojít mezi pátým až dvanáctým měsícem věku. Ne dříve ani později. Pokud je chováme společně, tak sameček samičku neustále přemlouvá. Strká do ni čenichem a olizuje ji.  Samička se brání tím, že ježí bodliny a píská.

Samička je březí asi 5 týdnů, rodí většinou v noci a nebo nad ránem. Porodu předchází budování hnízda na které ji musímen dodat materiál (krátké seno,suché listí...). Samce musíme od samice před porodem oddělit, jinak by ji obtěžoval a ohrožoval mláďata. Mláďata se rodí v množství 2-10 kusů, ale nejčastěji 2-4 kusy, mají uzavřené oči i uši a nemají bodlinky. Ty se jim prořezávají několik hodin po porodu a jsou zprvu bez pigmentu. Od desátého dne života se vytváří srst a maska obličeje. Oči se otevírají asi 18-24 den po porodu. Pevnou stravu jedí od 25-27 dne a samička je kojí 5-6 týdnů. Potom mohou být odstavena.

Samička by neměla mít více, jak 2 vrhy ročně.

Ježek bělobřichý má mírnou povahu a nekouše. Lehce se ochočí , zvykne si na braní do ruky a nebrání se ježením bodlin.

Není ale vhodný pro malé děti, protože přes den spí a neměl by se neustále budit. Mohl by stresem uhynout.

Ježek by se neměl koupat. V jeho domovině se s vodou téměř nesetká.

 

 

Zdroj :  www.myzoo.estranky.cz/